Editor, Administrators
117,335
edits
No edit summary |
|||
Line 2: | Line 2: | ||
{| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" class=sortable | {| border="1" cellspacing="0" cellpadding="2" class=sortable | ||
!Fleet Number Range | !Fleet Number Range | ||
!Thumbnail | |||
!Year | !Year | ||
!Manufacturer | !Manufacturer | ||
Line 9: | Line 10: | ||
!Notes | !Notes | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|9301-9413 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9301-9413|9301-9413]] | ||
| | |||
|1990 | |1990 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "B" 40102-6C]] | ||
|[[Cummins]] L10 | |[[Cummins]] [[Cummins L10|L10]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
|being retired | |||
|- align="center" | |||
|[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9481-98|9481-98]] | |||
| | | | ||
|1990 | |1990 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "B" 35102-6C]] | ||
|[[Cummins]] L10 | |[[Cummins]] [[Cummins L10|L10]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
|being retired | |||
|- align="center" | |||
|[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9601-60|9601-60]] | |||
| | | | ||
|1992 | |1992 | ||
|[[Orion Bus Industries|BIA]] | |[[Orion Bus Industries|BIA]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion 05.501]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion V 05.501]] | ||
|[[Detroit Diesel]] | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
|being retired | |||
|- align="center" | |||
|[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9701-85|9701-85]] | |||
| | | | ||
|1993-94 | |1993-94 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "D" 40102-6C]] | ||
|[[Cummins]] L10 | |[[Cummins]] [[Cummins L10|L10]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|9801- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9801-19|9801-19]] | ||
| | |||
|1993-94 | |1993-94 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "D" 40102-6C]] | ||
|[[Cummins]] M11 | |[[Cummins]] [[Cummins M11|M11E]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|9820- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 9820-35|9820-35]] | ||
| | |||
|1994 | |1994 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "D" 40102-4D]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|5201- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 5201-45|5201-45]] | ||
| | |||
|1995 | |1995 | ||
|[[ | |[[American Ikarus]] | ||
|[[ | |[[North American Bus Industries 436|436.06]] | ||
|[[Cummins]] M11 | |[[Cummins]] [[Cummins M11|M11E]] | ||
|[[Voith]] D863 | |[[Voith]] D863.4 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|4000-4104 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 4000-4104|4000-4104]] | ||
| | |||
|1995 | |1995 | ||
|[[Flxible]] | |[[Flxible]] | ||
|[[Flxible | |[[Flxible Metro|Metro "E" 40102-4D]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[Allison]] VR731RH | |[[Allison]] VR731RH | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|4201-4412 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 4201-4412|4201-4412]] | ||
| | |||
|1997-98 | |1997-98 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion 05.501]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion V 05.501]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|3901- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 3901-50|3901-50]] | ||
| | |||
|1998 | |1998 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion 05.505]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion V 05.505]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|3701- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 3701-42|3701-42]] | ||
| | |||
|1999-2000 | |1999-2000 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion II'|Orion 02.501]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion II'|Orion II 02.501]] | ||
|[[Cummins]] B5.9 | |[[Cummins]] [[Cummins B5.9|B5.9]] | ||
|[[ | |[[Allison]] AT-545 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2100-2231 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2100-2231|2100-2231]] | ||
| | |||
|2000 | |2000 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion 05.501]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion V'|Orion V 05.501]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2000- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2000-99|2000-99]] | ||
| | |||
|2000 | |2000 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion VI'|Orion 06.501]] | |[[Orion Bus Industries 'Orion VI'|Orion VI 06.501]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 50 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 50|S50]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
|Features centre exit door | |Features centre exit door | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|C001-C004 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority C001-C004|C001-C004]] | ||
| | |||
|2001 | |2001 | ||
|[[Ford Motor Company|Ford]] | |[[Ford Motor Company|Ford]] | ||
|[[E450]] | |[[E450]] | ||
|[[Ford Motor Company|Ford]] PowerStroke V-8 Turbo | |[[Ford Motor Company|Ford]] PowerStroke V-8 Turbo | ||
|? | |||
|[[Goshen Coach]] GCII bodies | |||
|- align="center" | |||
|[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2300-2459|2300-2459]] | |||
| | | | ||
|2001-02 | |2001-02 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries C40LF|C40LF]] | |[[New Flyer Industries C40LF|C40LF]] | ||
|[[Cummins]] C Gas Plus | |[[Cummins]] [[Cummins C Gas Plus|C Gas Plus]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2460- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2460-64|2460-64]] | ||
| | |||
|2002 | |2002 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries C40LF|C40LF]] | |[[New Flyer Industries C40LF|C40LF]] | ||
|[[John Deere]] | |[[John Deere]] [[John Deere 6081H|6081H]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B400R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|5301- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 5301-21|5301-21]] | ||
| | |||
|2002 | |2002 | ||
|[[Neoplan USA]] | |[[Neoplan USA|Neoplan]] | ||
|[[Neoplan USA AN460|AN460]] | |[[Neoplan USA AN460|AN460]] | ||
|[[Detroit Diesel]] Series 60 | |[[Detroit Diesel]] [[Detroit Diesel Series 60|S60]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B500R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|3951- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 3951-54|3951-54]] | ||
| | |||
|2002 | |2002 | ||
|[[Thomas Dennis]] | |[[Thomas Dennis]] | ||
|[[SLF]] | |[[SLF|SLF235]] | ||
|[[Cummins]] ISB | |[[Cummins]] [[Cummins ISB|ISB]] | ||
|[[ | |[[Allison]] B300R | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|1101- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 1101-29|1101-29]] | ||
| | |||
|2004 | |2004 | ||
|[[Van Hool]] | |[[Van Hool]] | ||
|[[Van Hool A330|A330]] | |[[Van Hool A330|A330]] | ||
|[[Cummins]] ISL | |[[Cummins]] [[Cummins ISL|ISL]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
|Ex | |Ex [[Alameda-Contra Costa Transit District|AC Transit]], used on Circulator Route run by First | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2501-2615 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2501-2615|2501-2615]] | ||
| | |||
|2005 | |2005 | ||
|[[Orion Bus Industries|OBI]] | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion 07.501 | |[[Orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion VII 07.501]] CNG | ||
|[[Cummins]] C Gas Plus | |[[Cummins]] [[Cummins C Gas Plus|C Gas Plus]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2616- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2616-85,2701-30|2616-85, 2701-30]] | ||
| | |||
|2006 | |2006 | ||
|[[Orion Bus Industries| | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion 07.501 | |[[orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion VII 07.501]] CNG | ||
|[[John Deere]] | |[[John Deere]] [[John Deere 6081H|6081H]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|3001- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 3001-35|3001-35]] | ||
| | |||
|2006 | |2006 | ||
|[[Orion Bus Industries| | |[[Orion Bus Industries|OBI]] | ||
|[[Orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion 07.503 | |[[Orion Bus Industries 'Orion VII'|Orion VII 07.503]] CNG | ||
|[[Cummins]] C Gas Plus | |[[Cummins]] [[Cummins C Gas Plus|C Gas Plus]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|6001- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 6001-39|6001-39]] | ||
| | |||
|2006 | |2006 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries DE40LF|DE40LF]] | |[[New Flyer Industries DE40LF|DE40LF]] | ||
|[[Cummins]] ISL | |[[Cummins]] [[Cummins ISL|ISL]] | ||
|GM-Allison EP-40 | |||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|6040- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 6040-50|6040-50]] | ||
| | |||
|2006 | |2006 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries DE40LFR|DE40LFR]] | |[[New Flyer Industries DE40LFR|DE40LFR]] | ||
|[[Cummins]] ISL | |[[Cummins]] [[Cummins ISL|ISL]] | ||
|GM-Allison EP-40 | |||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|6101-6217 | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 6101-6217|6101-6217]] | ||
| | |||
|2006 | |2006 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries D40LFR|D40LFR]] | |[[New Flyer Industries D40LFR|D40LFR]] | ||
|[[Cummins]] ISM | |[[Cummins]] [[Cummins ISM|ISM]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
| | | | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
|2801- | |[[Washington Metropolitan Area Transportation Authority 2801-25|2801-25]] | ||
| | |||
|2007 | |2007 | ||
|[[New Flyer Industries|NFI]] | |[[New Flyer Industries|NFI]] | ||
|[[New Flyer Industries C40LFR|C40LFR]] | |[[New Flyer Industries C40LFR|C40LFR]] | ||
|[[Cummins]] C Gas Plus | |[[Cummins]] [[Cummins C Gas Plus|C Gas Plus]] | ||
|[[Voith]] D864 | |[[Voith]] D864.3 | ||
| | | | ||
|} | |} |