Editor
24,617
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
(One intermediate revision by the same user not shown) | |||
Line 329: | Line 329: | ||
|A320 | |A320 | ||
|<font color="red">RETIRED</font><br>October 2011 | |<font color="red">RETIRED</font><br>October 2011 | ||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESA" | |||
|SA | |||
|VT-ESA | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESA|VT-ESA]] | |||
| | |||
|18 Dec 1992 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>February 2011 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESB" | |||
|SB | |||
|VT-ESB | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESB|VT-ESB]] | |||
| | |||
|05 Jan 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>February 2017 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESC" | |||
|SC | |||
|VT-ESC | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESC|VT-ESC]] | |||
| | |||
|05 Mar 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>February 2017 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESD" | |||
|SD | |||
|VT-ESD | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESD|VT-ESD]] | |||
| | |||
|08 Apr 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>May 2017 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESE" | |||
|SE | |||
|VT-ESE | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESE|VT-ESE]] | |||
| | |||
|28 May 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
|04 Jun 2018 ([[LKO]]-[[DEL]] - AI432) | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>June 2018 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESF" | |||
|SF | |||
|VT-ESF | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESF|VT-ESF]] | |||
| | |||
|25 May 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
|09 Oct 2017 ([[VGA]]-[[DEL]] - AI460) | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>October 2017<hr> | |||
*[[File:Staralliancelogo.png|20px]] [[Star Alliance]] livery | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESG" | |||
|SG | |||
|VT-ESG | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESG|VT-ESG]] | |||
| | |||
|29 Sep 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>July 2015 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESH" | |||
|SH | |||
|VT-ESH | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESH|VT-ESH]] | |||
| | |||
|11 Feb 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">WRITTEN OFF</font><br>January 2014 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESI" | |||
|SI | |||
|VT-ESI | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESI|VT-ESI]] | |||
| | |||
|22 Jun 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>May 2017 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESJ" | |||
|SJ | |||
|VT-ESJ | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESJ|VT-ESJ]] | |||
| | |||
|19 Jul 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>February 2018 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESK" | |||
|SK | |||
|VT-ESK | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESK|VT-ESK]] | |||
| | |||
|02 Sep 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>2009 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-ESL" | |||
|SL | |||
|VT-ESL | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-ESL|VT-ESL]] | |||
| | |||
|27 Sep 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>June 2019 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVO" | |||
|VO | |||
|VT-EVO | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVO|VT-EVO]] | |||
| | |||
|11 Sep 1991 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>March 2011 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVP" | |||
|VP | |||
|VT-EVP | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVP|VT-EVP]] | |||
| | |||
|07 Oct 1991 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>March 2011 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVQ" | |||
|VQ | |||
|VT-EVQ | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVQ|VT-EVQ]] | |||
| | |||
|21 Apr 1992 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>May 2011 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVR" | |||
|VR | |||
|VT-EVR | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVR|VT-EVR]] | |||
| | |||
|19 May 1992 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>May 2011 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVS" | |||
|VS | |||
|VT-EVS | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVS|VT-EVS]] | |||
| | |||
|24 Feb 1992 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">TRANSFERRED</font><br>April 2012<hr> | |||
*To [[U Airlines]] (HS-CTA) | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EVT" | |||
|VT | |||
|VT-EVT | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EVT|VT-EVT]] | |||
| | |||
|12 Mar 1992 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">TRANSFERRED</font><br>April 2012<hr> | |||
*To [[Atrak Air]] (EP-TTB) | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EYI" | |||
|YI | |||
|VT-EYI | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EYI|VT-EYI]] | |||
| | |||
|13 Apr 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>March 2010 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EYK" | |||
|YK | |||
|VT-EYK | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EYK|VT-EYK]] | |||
| | |||
|18 Feb 1993 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">RETIRED</font><br>July 2010 | |||
|- align="center" style="background-color:#ffffff;" id="VT-EYL" | |||
|YL | |||
|VT-EYL | |||
|[[Indian Airlines A320-200#VT-EYL|VT-EYL]] | |||
| | |||
|24 May 1994 | |||
|24 Aug 2007 | |||
| | |||
| | |||
|A320 | |||
|<font color="red">TRANSFERRED</font><br>July 2011<hr> | |||
*To [[Kam Air]] (YA-KMA) | |||
|} | |} | ||
[[Category:Air India]] | [[Category:Air India]] |